Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 11

Wczoraj 62

Ten tydzień 293

Ten miesiąc 1376

Wszystkie 897970

Wielkość czcionki

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie


współtwórcą filmu Pan Tadeusz Szermer

 

Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie to przede wszystkim czynne uczestniczenie w tworzeniu kultury. Założenie muzeum, wymusiło założenie archiwum dla papierowych muzealiów – dokumenty, kroniki, a te stały się podstawą do nakręcenia filmu dokumentalnego. Już teraz biblioteka może się poszczycić współtworzeniem filmu, co na skalę polski jest ewenementem.

 

Spośród bogatych zbiorów Archiwum Regionalnego, które mieści się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie, niewątpliwie wyróżnia się kronika Tadeusza Szermera. Bogato opisane oraz zilustrowane życie żołnierza Armii Krajowej, harcerza, sportowca, a przede wszystkim trenera setki młodych lekkoatletów. Człowieka, który z pasją i pełnym zaangażowaniem trenował młodzież, która w zamian za jego trud zdobywała najwyższe laury w kraju. Bielawa dzięki Tadeuszowi Szermerowi mogła poszczycić się liczną, znaną na cały kraj grupą lekkoatletów. Wszelkie informacje dotyczące Tadeusza Szermera, tysiące zdjęć bielawskich lekkoatletów, wycinki z gazet znaleźć można w kronice, którą stworzył sam Tadeusz Szermer. Wystarczy przyjść do Archiwum Regionalnego przy ul. Stefana Żeromskiego 43, aby samemu zapoznać się z życiem i działalnością Tadeusza Szermera. Ponadto informacji dotyczących bielawskiego sportu szukać można w innych kronikach sportowych znajdujących się w zbiorach Archiwum Regionalnego.

 

Na podstawie kroniki Tadeusza Szermera został nakręcony przez Kingę Kowalczyk film dokumentalny pt. Pan Tadeusz Szermer. 22 września 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyło się spotkanie autorskie z Kingą Kowalczyk oraz projekcja filmu. Zgromadzeni goście z ciekawością obejrzeli dokument. Nie było na sali osoby, na której film nie zrobiłby wrażenia. Po projekcji filmu pani reżyser opowiadała jak przebiegała praca podczas realizacji, jak wyglądały jej spotkania z Tadeuszem Szermerem oraz odpowiadała na pytania gości. Nie zabrakło również pochwał skierowanych w stronę autorki filmu od widzów. Czwartkowy wieczór na długo zostanie w pamięci przybyłych gości.

 

W 2012 roku do nowego rocznika bielawskiego „Bibliotheca Bielaviana 2011”, wydawanego przez bibliotekę bielawską, zostanie dołączona płyta z filmem Pan Tadeusz Szermer. Natomiast w każdy poniedziałek, wtorek, środę i piątek można odwiedzać Archiwum Regionalne i oglądać przepiękną kronikę Tadeusza Szermera.

 

 

Kinga Kowalczyk

 

Kinga Kowalczyk