Krystyna Chiger - Dziewczynka w zielonym sweterku

Prawdziwa historia Krystyny Chiger – w czasie wojny żydowskiej dziewczynki, której życie ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie…
Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności ukrycia w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru.
Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.
Tę historię opowiada przejmujący film Agnieszki Holland „W ciemności”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą), z wybitną rolą Roberta Więckiewicza.

Jerry Brewer – Cud Glorii

Cud Glorii opowiada autentyczną historię małej dziewczynki z okolic Seattle. W wieku siedmiu lat Gloria Strauss usłyszała przerażającą diagnozę. Miała nieuleczalnego raka. Jednak nie była to dla niej nowa wiadomość, ale jedynie potwierdzenie tego, co Bóg kilka dni wcześniej powiedział jej matce. "Twoja córka będzie miała śmiertelną chorobę. Kiedy ją uzdrowię, odmienię życie wielu ludzi". Zamiast pogrążyć się w depresji i strachu, dziecko wyczekiwało cudu, w który głęboko wierzyło. Cud Glorii mówi o tym, ile można poświęcić, żeby uwierzyć w Boga, w siebie i w prawdziwe szczęście. To opowieść o rodzinie, wspólnocie, wyborach, marzeniach, a przede wszystkim o miłości. Na koniec objawia się istota cudu.

Josef Martin Bauer – Tak daleko jak nogi poniosą

Tak daleko jak nogi poniosą to oparta na faktach powieść, którą czyta się z większym napięciem niż thriller. To historia ucieczki niemieckiego jeńca wojennego i przejmujący portret człowieka. Odyseja prowadzi od przylądka na wschodnim krańcu Azji przez Syberię, Ural i Kaukaz. Samotny zbieg trzy lata próbuje dotrzeć do domu. Światowy bestseller od ponad pięćdziesięciu lat tłumaczony na piętnaście języków. Na podstawie książki powstał film ,,Jeniec".

Karen Wheeler – Sama słodycz

Trzydziestoletnia Karen, redaktorka działu mody, ma wszystko: przystojnego chłopaka, cudowne mieszkanie w zachodnim Londynie oraz kolekcję wspaniałych butów. Ale gdy Eric odchodzi, Karen odstawia na bok szpilki od Manolo i macha na do widzenia wystawnemu życiu w mieście. Na własny rachunek zaczyna wszystko od nowa w zrujnowanym domu, gdzieś na zapadłej wsi w rejonie Poitou-Charentes, w zachodniej Francji.

Wraz z nowymi przyjaciółmi i nieproszonymi adoratorami Karen odkrywa, że prawdziwe szczęście można odnaleźć w najprostszych rzeczach – przejażdżce rowerem po okolicy w letni wieczór czy szklaneczce nalewki wypitej na podwórku sąsiadki.

Idealna lektura dla każdego, kto marzy, by rzucić w kąt laptopa i zaszyć się na prowincji.