Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 31

Wczoraj 59

Ten tydzień 307

Ten miesiąc 913

Wszystkie 900914

Wielkość czcionki

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym MBP.

Katherine Catmull – Lato i Ptaszynka

To baśń o dwóch siostrach, które pewnego dnia budzą się i odkrywają, że ich rodzice zniknęli. Siostry wyruszają na ich poszukiwanie. Zagadkowy list obrazkowy, pozostawiony przez matkę, prowadzi dziewczynki do pobliskiego lasu. Jednak znajome otoczenie wkrótce ustępuje miejsca zupełnie innemu światu, który zamieszkują niezwykłe stworzenia i który pełen jest groźnych zasadzek. "Lato i Ptaszynka" dostarczy czytelnikom wrażeń niezapomnianych, pozwalając przenieść się w świat wewnętrznych doznań. Książka tajemnicza, hipnotyzująca, mroczna. Polecamy lekturę osobom lubiącym, kiedy świat fantazji przeplata się ze światem rzeczywistym.

 

Miguel Gallardo – Maria i ja

Autor, Miguel Gallardo, który jest także bohaterem tej minipowieści, ma córkę – Marię. Dwunastoletnia dziewczynka cierpi na autyzm. Wraz z ojcem spędzają wakacje w jednym z kurortów na Wyspach Kanaryjskich. Maria, skoncentrowana na swoich przeżyciach, szczera do bólu, przywiązana do codziennych rytuałów. Jej ulubiona zabawa polega na rysowaniu osób, które dobrze zna, i układaniu tych rysunków. Chce, żeby wszystko było na swoim miejscu. Daje jej to poczucie bezpieczeństwa. „Maria i ja" to nietypowa książka. Opiera się przede wszystkim na ilustracjach, dość prostych, opatrzonych jednak tekstem, który je uzupełnia i dodaje im znaczenia. Książka jest dobrą lekturą dla całej rodziny. Pełna ciepła i humoru opowieść wprowadza czytelnika w świat osoby z autyzmem i pomaga ten świat odkrywać.

 

John Green – 19 razy Katherine

"19 razy Katherine" to czwarta w kolejności wydana w Polsce książka Johna Greena, jednak pierwsza w dorobku tego pisarza ("Gwiazd naszych wina", "Papierowe miasta", "Szukając Alaski"). Colin ma poważny problem. Spotyka się tylko, i wyłącznie z dziewczynami o imieniu Katherine. I wszystkie zrywają z chłopakiem w przeciągu paru dni czy miesięcy. Colin postanawia zbadać każdy ze swoich byłych związków i opracować wzór, który pozwoli mu przewidzieć przyszłość kolejnego. Jego przyjaciel Hassan postanawia zabrać naszego głównego bohatera w podróż, która pozwoli mu wreszcie zapomnieć o wszystkim, co wiąże się z feralnymi dziewczynami. To nieskomplikowana historia, z pozoru niewiele znacząca, jednak rozrywkowa. Mimo swojej lekkości sprytnie odpowiada na pytanie, czy można przewidzieć przyszłość i czy można żyć przeszłością. Książka może pozytywnie zaskoczyć.

 

Elizabeth Rudnick – Czarownica: prawdziwa historia Diaboliny

Diabolina z rodzicami żyła na Wrzosowiskach wśród innych wróżek, w zgodzie z przyrodą. Po stracie rodziców wychowana przez zaprzyjaźnione wróżki. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że zakochała się w człowieku. Stefan zdradził wybrankę i pozbawił najcenniejszego daru – skrzydeł. Serce Diaboliny stawało się z dnia na dzień coraz bardziej czarne i tak wesoła niegdyś wróżka stała się rządną zemsty czarownicą. Rzuca klątwę na córkę króla Aurorę. W dniu 16 urodzin dziewczyna ukuła się w palec i zasnęła kamiennym snem. Zarówno książka, jak i film raz jeszcze opowiada historię Śpiącej Królewny, tym razem cała opowieść jest pokazana ze strony tytułowej Czarownicy. Czy historia skończy się dobrze? Zajrzyj do książki, którą czyta się szybko i przyjemnie – lektura w sam raz na jedno dłuższe popołudnie.

 

Magdalena Środa – O gender i innych potworach

Profesor Magdalena Środa w sposób niezwykle przystępny objaśnia istotę Gender i obala najpopularniejsze mity, które są nieustannie powtarzane. "O gender i innych potworach" jest napisana w formie opowieści. Zawiera mnóstwo rysunków ułatwiających zrozumienie treści. Książka jest adresowana do czytelnika 9+. Jej odbiorcami mogą być zarówno dzieci jak i dorośli. A tak w ogóle co to słowo właściwie znaczy? Jeśli chcecie wiedzieć, a warto wiedzieć, przeczytajcie tę książkę.

 

 

Opowieści biblijne

Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy - Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Anna Maria Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin Wroński. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Język wszystkich historii jest prosty i zrozumiały dla malucha, a ilustracje nietypowe i geometryczne przemawiają do wyobraźni. Oferta tematyki biblijnej dla dzieci jest obszerna. Ta pozycja warta jest uwagi - wartościowa, profesjonalnie zrealizowana i artystycznie bogata książka. Sugerowany wiek czytelnika 5+.