Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 30

Wczoraj 69

Ten tydzień 280

Ten miesiąc 188

Wszystkie 893371

Wielkość czcionki

Hubert Klimko-Dobrzaniecki – Bornholm, Bornholm

 


Kolejna książka pisarza urodzonego w Bielawie.

Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik prowadzi spokojne, pozbawione namiętności życie, do momentu gdy dwa wydarzenia zmieniają jego losy: odkrycie, że nie kocha już swojej żony, i wcielenie do armii. W wojskowej bazie na Bornholmie odzyskuje pewność siebie. Wojna staje się jego wybawieniem, szansą na drugie życie.

Bornholm, czterdzieści lat później. Młody mężczyzna opowiada swoje życie pogrążonej w śpiączce matce, którą kocha i której jednocześnie nienawidzi. W końcu może przestać uciekać od jej zaborczej miłości.

Dwie opowieści, dwóch mężczyzn i wyspa, z której nie można uciec.

 

***

 

Martyna Wojciechowska – Kobiety na krańcu świata2

 


Jest to druga seria Kobiety na krańcu świata, która realizowana była w Afryce i Azji.

Shirley Joubert każdego dnia zasiada przed telewizorem w towarzystwie hipopotama, którego uważa za swoje dziecko, żeby obejrzeć ulubiony serial „Moda na sukces”.

Macieng od dziecka nosi obręcze, które wydłużyły jej szyję do 30 centymetrów. Na swoim wyglądzie zarabia kilka dolarów dziennie, co pozwala jej przetrwać po ucieczce z Birmy.

Kimichie ma 20 lat i pracuje jako gejsza w Kioto. Każdej nocy przeistacza się w barwnego motyla, a tak naprawdę marzy o normalnym życiu zwykłej dziewczyny.

Trisnanti kocha bardziej Cassie niż synka. Z orangutanami spędza każdą wolną chwilę, a jej własnym dzieckiem zajmuje się w tym czasie babcia.

 

***

 

Helle Amin – Odnalezieni na pustyni

 


 

Helle Amin prowadziła pozornie doskonałe życie na tropikalnej wyspie Bali z mężem oraz czterema synami. Ale pewnego dnia w 2002 roku ta idylla legła w gruzach, kiedy po powrocie ze sklepu Helle stwierdziła, że dzieci zniknęły. Szybko się okazało, że ojciec Saudyjczyk zabrał je do swojej ojczyzny.

Oddzielona od dzieci tysiącami mil, w całkowicie obcym otoczeniu muzułmańskiego państwa, Helle wykazała się niebywałą odwagą. Pozyskała pomoc przyjaciół, by wyprawić się na pustynię w rozpaczliwej próbie odnalezienia synów. Udała się w podróż niebezpieczną, dramatyczną, niesamowitą i smutną. W walce, którą musiała stoczyć później, Helle tylko od czasu do czasu mogła zobaczyć dzieci, w drodze do szkoły w Dżuddzie. W zdominowanym przez mężczyzn świecie przygotowała się do rozprawy sądowej i szukała sprawiedliwości przed saudyjskim trybunałem.

 

***