Loredana Frescura - Pochwała brzydoty

 

Książka Loredany Frescury Pochwała brzydoty opowiada o dwóch nastolatkach, które uważają się za najbrzydsze dziewczyny w szkole. Giorgia ma trochę wystające zęby, nosi aparat i strasznie sepleni. Brat drugiej bohaterki- Marcelli, jest szefem bandy i razem z kumplami nabija się z Giorgii i robi jej straszne kawały: wkłada zdechłe żaby do kanapek albo sztuczną szczękę w książkę do biologii. Mimo tego dziewczyna mówi o nim same miłe rzeczy...
Natomiast Marcella cierpi z powodu swojego wyglądu i bardzo krytycznie patrzy na siebie.
Dzieli ludzi na dwie kategorie: tych pięknych i tych brzydkich. Nienawidzi pięknych, ponieważ uważa, że gardzą brzydkimi. Jej przekonania zmieniają się dopiero wówczas, kiedy zakochuje się w niej chłopak należący do tej pierwszej kategorii. Od tej pory dziewczyna nabiera wiary w siebie i inaczej zaczyna postrzegać swoją urodę.
Autorka dedykuje tę opowieść tym, którzy stoją na rozdrożu i czasem widzą w lustrze kogoś obcego, którzy dostrzegają na swojej twarzy co najmniej pięć niedoskonałości, a na całym ciele co najmniej dziesięć.
„Pochwała brzydoty” to idealna książka dla nastolatek mających kompleksy z powodu swojego wyglądu. Pokazuje, że nie zawsze ludzie widzą nas tak, jak my sami siebie postrzegamy.

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43.