Suzanne Collins - Igrzyska śmierci
Igrzyska śmierci to pierwszy tom trylogii napisanej przez uznaną pisarkę  Suzanne Collins, która jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Tę historię poznajemy dzięki szesnastoletniej bohaterce, a jednocześnie narratorce książki Katniss Everdeen, która bierze udział w igrzyskach. Dziewczyna mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...Agnieszka Stelmaszyk - Tajemnica klejnotu NefertitiTajemnica klejnotu Nefertiti
to nie tylko zapierające dech w piersiach przygody piątki przyjaciół. To odkrywanie tajemnic, legend i zapomnianych historii, zaglądanie do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i nikomu nieznanych grobowców…
A zaczęło się się od artykułu w gazecie; W Egipcie został odkryty nowy grobowiec. Dalej wypadki potoczyły się lawinowo. Każdy, kto choć trochę interesuje się archeologoą, rusza do Kairu. I oto zatłoczone uliczki miasta i bezkresne piaski pustyni, stają się świadkami szaleńczego wyścigu. Kto pozna legendę Nefertiti? Kto wyniósł sarkofag z grobowca? Kim jest tajemnicza Cressida Finch? No i najważniejsze – kto pierwszy dotrze do klejnotu?
Pytań coraz więcej, a czas upływa szybciej niż piasek w klepsydrze…
Wartka akcja, przygody na miarę  Indiany Jonesa, bohaterowie, z którymi nie będziesz chciał się rozstawać i mnóstwo humoru! Oto książka, którą czyta się jednym tchem!Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43.