Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia - Danilewicz Jerzy, Michalewicz Iza


To książka o życiu i karierze wielkiej gwiazdy polskiej sceny. Villas była jak malowany ptak, nie pasowała do szarzyzny czasów PRL-u. W latach 60.-80. stała się jedną z muzycznych ikon, towarem eksportowym. Często krytykowana w Polsce za styl i ekstrawagancję, za granicą przyjmowana była entuzjastycznie zarówno przez publiczność, jak i recenzentów. Śpiewała, grała w filmach i musicalach. Autorzy podeszli do tematu biografii artystki w sposób reporterski. Pokazując pełny obraz śpiewaczki, zmuszają czytelnika do zastanowienia się, dlaczego światowej klasy gwiazda spędza ostatnie lata w ubóstwie i atmosferze skandalu. 

Sami swoi i obcy. Z Kresów na Kresy - Maciorowski Mirosław

 

"Sami swoi i obcy" to książka podwójna. Otwiera ją zbiór reportaży dziennikarza "Gazety Wyborczej" Mirosława Maciorowskiego z podtytułem "Z Kresów na kresy". Bohaterami są powojenni wygnańcy - ludzie ze wszystkich warstw społecznych, mieszkańcy kresowych miast, miasteczek i wsi, których świat po wojnie runął w gruzy. Część druga - z podtytułem "Prawdziwe historie wypędzonych" - to przejmujące wspomnienia żyjących jeszcze przedstawicieli pierwszego pokolenia przesiedleńców, a także ich potomków, dokumentujące "stary koniec" na wschodzie i "nowy początek" na zachodzie.

 

 

 

Ołówek - Rosicka-Jaczyńska Katarzyna

 

"Ołówek" to wzruszająca opowieść Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej o jej walce z nieuleczalną chorobą (SLA), przeplatana wspomnieniami z przeszłości, z tych czasów, kiedy jeszcze była zdrowa. Autorka zaczyna swoją książkę od kilku słów, skierowanych do wszystkich czytelników "Ołówka" - zdrowych i chorych. Autorka odsłania przez czytelnikami swoją intymność. Opisuje krok po kroku to, co dzieje się z chorym na SLA i jego ciałem. A przede wszystkim stara się przekazać wszystkim zdrowym osobom, by traktowały chorego na równi z sobą. "Ołówek" jest tą książką, która powinna trafić do rąk każdego człowieka.

Przeznaczenie - Roberts Nora

 

Tajemniczych członków klanu Donovanów łączy sekret przekazywany z pokolenia na pokolenia – sekret, który wyróżnia ich spośród przeciętnych śmiertelników.
W zaklętym kręgu Anastazja wie, że za moce, którymi obdarzył ją los, płaci wysoką cenę. Już raz ukochany mężczyzna odrzucił ją, bo różniła się od innych kobiet. Czyżby historia miała się powtórzyć? Boone nie przypominał jej dawnego narzeczonego. Był mądry i wrażliwy, a jednak zwlekała z wyznaniem mu prawdy o sobie. Ujawniła, co potrafi, dopiero gdy życie jego córki znalazło się w niebezpieczeństwie. Wykorzystała swój dar, by ratować dziecko. Mimo to Boone nie umiał zaakceptować jej odmienności…


Książki dostępne w wypożyczalni dla dorosłych Filii nr 2 przy ul. Piastowskiej 1.