Zofia Beszczyńska - Jajko księżyca


"Jajko księżyca" to bardzo intrygująca i zaskakująca powieść. Główną bohaterką jest Anabella, blondynka o bladej karnacji, która lubi nosić dżinsy, czarną podkoszulkę i  czerwone tenisówki… właśnie … czerwone tenisówki … – to te buty są jakby częścią łączącą wszystkie rozdziały (oczywiście oprócz głównej postaci). Wydawałoby się, że to zwykła nastolatka jakich wiele. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Do domu naprzeciw wprowadza się nieznajomy.. I wtedy zaczyna się najdziwaczniejsza przygoda dziewczyny.. Dwunastolatka przypadkowo trafia do świata, który łączy łagodną, magiczną i czarodziejską baśń i mrożący krew w żyłach, przerażający horror. Dziwne i przerażające postacie, które spotyka na drodze ujawniają jej największe lęki i pragnienia. Uderzają one w świadomość dziewczynki i ukazują jej całą prawdę o sobie. Opowieść to podróż dziewczynki, która często czuje się samotna. Anabella sama nie wie, czy to co się z nią dzieje to sen czy jawa. Pokonuje różne przeciwności. To bardzo dobrze napisana książka i na pewno spodoba się niejednemu dziecku. Książka została napisana prostym, ale interesującym językiem. Intrygująca jest też grafika, która zachęca do przeczytania a kolejnym plusem, zwłaszcza dla młodych ludzi jest niewielka ilość stron. Powieść „Jajko księżyca” to idealna pozycja na długi wieczór, której na długo nie zapomnimy. Polecamy ją tym, którzy mają bogatą wyobraźnię i mają ochotę przeczytać coś „lekkiego”. W konkursie „Książka Roku 2011” - organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – powieść „Jajko księżyca” Zofii Beszczyńskiej otrzymała nagrodę literacką, w kategorii książka dla młodzieży.

 

Ann Aguirre- Enklawa


Jeden z najgłośniejszych tytułów dla młodzieży 2011 roku. Czytał ktoś z Was „Metro 2033” i „Metro 2034” Dmitrija Glukhovsky’ego? To znajdzie tu podobne klimaty, ludzie żyjący po katastrofie w tunelach pod ziemią. Enklawa” to thriller, który rozpalił wyobraźnię czytelników mrożącą krew wizją przyszłości i miłością dwojga młodych bohaterów, którzy w świecie zniszczonym tajemniczą katastrofą mogą liczyć tylko na siebie, na swój instynkt, rodzące się uczucie i mgliste wspomnienia cywilizacji sprzed zagłady… Po apokalipsie nieliczni ludzie, którzy przeżyli, zeszli do podziemi pełnych tuneli, tworząc enklawy. A pośród nich, w niebezpiecznym mroku czaili się Dzicy – potwory żądne ludzkiego mięsa, które nie miały litości. W świecie Karo, enklawie głęboko pod ziemią, prawo do imienia zyskujesz, jeśli zdołasz przeżyć piętnaście lat. Od tej pory jesteś Łowcą, Robotnikiem lub Reproduktorem. Karo zawsze chciała być Łowcą. Razem z tajemniczym chłopakiem o imieniu Cień mogą paść ofiarą czających się w tunelach potworów. Te bezmyślne krwiożercze bestie zmieniły się w zorganizowanych, inteligentnych myśliwych. Starszyzna (zawrotny starczy wiek to zaledwie dwadzieścia kilka lat) nie zamierza tego rozgłaszać. Karo i Cień chcą ostrzec mieszkańców enklawy, więc… zostają z niej wygnani. Nie mają dokąd pójść. W tonących w ciemności, spowitych dymem tunelach czeka ich śmierć. Pozostaje tylko droga na Powierzchnię – skąd jeszcze nikt nie wrócił… „Enklawa”, to lektura krótka, ale to nie ujmuje jej akcji i fabuły. Zapaleni mole książek młodzieżowych docenią dzieło Ann Aguirre i pozwolą wciągnąć się w labirynt tuneli, bez światła, z każdej strony otoczony żądnymi ludzkiego mięsa Dzikimi...

 

 

Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska - Gdybym był dziewczynką. Gdybym była chłopcem


"Gdybym był dziewczynką. Gdybym była chłopcem" to książka "podwójna" - jeden temat, dwóch przyglądających się mu autorów. Grzegorz Kasdepke wyobraża sobie, co byłoby gdyby urodził się dziewczyną i jak wyglądałoby jego "wczesnoszkolne" dzieciństwo, a Anna Onichimowska - o tym, jak wyglądają "obowiązki" w przypadku bycia chłopcem. Kasdepke lekko, dowcipnie i ciepło opowiada o byciu dziewczynką, z punktu widzenia chłopca. Autor" Gdybym był dziewczynką" wyłapuje dużo subtelności i odważniej porusza się po tematach, których większość autorów obawia się poruszać. Jest i o sikaniu, problemach dziewczyn w brudnych szkolnych toaletach i o ciekawości, "jak to tam u dziewczynki wygląda". Kasdepke w roli matki,  nauczyłby córkę pływać i grać w piłkę, kupowałby jej sukienki, ale i dżinsy. W „Gdybym była chłopcem” Anna Onichimowska podkreśla trudy i stereotypy ciążące na chłopcach. Chłopiec MUSI być: odważny, dzielny i twardy. Nie może bać się pająków i dentysty, brzydzić robaków  i tracić zimniej krwi. Autorka „Gdybym była chłopcem” przyznaje, że bycie chłopcem to duże wyzwanie. Kimkolwiek jesteś – chłopcem czy dziewczynką – sprawdź, co by było, gdyby… Sprawczynią ilustracji i oprawy graficznej jest Ola Cieślak, która przekazuje w swoich ilustracjach dużą dawkę humoru i dowcip wprost ze "szkolnych pamiętników".

 

Nowe przygody Bolka i Lolka


Raczej nikomu nie trzeba wyjaśniać ani rozszyfrowywać tych dwóch imion: Bolek i Lolek. Bolek i Lolek to już ikona polskiej kultury, i tej masowej i tej dziecięcej. „Nowe Przygody Bolka i Lolka” są naprawdę „nowe”, ponieważ wraz z przygodami bohaterów pokazują rzeczywistość jaka panuje wokół nas. Bolek i Lolek lubią się dobrze bawić, ale ciągle wpadają w tarapaty. Internetowy kolega okazuje się hrabią Drakulą, w pobliskim domu pojawiają się duchy, a gra komputerowa zamienia się w pułapkę. Na szczęście bracia mają mnóstwo pomysłów i (prawie) niczego się nie boją. To bajki dla każdego dziecka - tu i teraz. Dzieci mogą się utożsamiać z bohaterami i polubić ich. Na pewno nie zanudzą się czytając! W zbiorze znajdują się opowiadania autorów: Wojciecha Bonowicza, Grzegorza Gortata, Ewy Karwan – Jastrzębskiej, Joanny Olech, Anny Onichimowskiej, Michała Rusinka, Wojciecha Widłaka oraz Macieja Wojtyszki. Mnóstwo czytania i kolorowe bajkowe ilustracje. Książeczka pisana dużym drukiem, co dodatkowo zachęca młodych czytelników. Małych fanów Bolka i Lolka oraz ich rodziców zapraszamy na ciekawe przygody dwóch niesfornych braci. Bajka wszech czasów odkryta na nowo. To kolejna książka w serii, w której poznaliśmy już Mikołajka i Jaśki.

 

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 MBP

przy ul. Piastowskiej 1