Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 0

Wczoraj 39

Ten tydzień 39

Ten miesiąc 110

Wszystkie 887025

Wielkość czcionki

Mario Vargas Llosa – Fonsito i księżyc


 

Niezwykła historia o tym, jak podarować Ukochanej księżyc. “Fonsito i księżyc” niesie ze sobą wielką wiarę w siłę uczucia, w możliwość spełnienia swych marzeń, a przede wszystkim ukazuje, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by uszczęśliwić ukochaną osobę. Dziewczynka, zapytana o zgodę na jeden pocałunek, zażądała od kilkuletniego chłopca, nieszablonowego podarunku - księżyca. Zasmucony, przygnębiony Fonsito każdego wieczoru wpatruje się w lśniącą powłokę perlistego księżyca, aż w końcu znajduje przebiegły sposób na spełnienie oczekiwania swojej koleżanki Nereidy. U dzieci wszystko płynie z głębi serca, nie ma niedomówień, kłamstw, przekrętów. Historia małego Fonsita wzrusza i wywołuje nostalgiczny uśmiech właśnie dzięki swej naiwności i prostocie. Czytanie umilają piękne kolorowe ilustracje, a tekst jest pisany dużą czcionką, która ułatwi młodemu czytelnikowi czytanie. Tekst też nie jest skomplikowany, ani zbyt trudny. W sam raz by dzieci mogły go zrozumieć. Fantastyczna, urocza, świetna książeczka zarówno dla dużych jak i małych. Opowiastka napisana z myślą o dzieciach przez współczesnego autora książek dla dorosłych Mario Vargasa Llosę.

 

Eoin Colfer - Lotnik


 

Conor Broekhart przyszedł na świat w wyjątkowych okolicznościach. Jak inaczej określić fakt, że urodził się w spadającym balonie podczas Wystawy Światowej w Paryżu? Latanie stało się największym marzeniem chłopca, a otaczający go ludzie będą mu w tym sprzyjali...do czasu. Conor dorastał pod okiem nauczyciela Victora Vigny'ego, w towarzystwie o rok starszej księżniczki Izabelli. Zdążył dorobić się tytułu "sir" za uratowanie życia córki króla, nabyć wiele umiejętności z zakresu nauki i sprawności ruchowej. Razem z Vignym pracowali nad projektami maszyny latającej, ale oczy nauczyciela nie ujrzą efektów. Jeden wieczór zbyt szczęśliwy na początku, stał się największym koszmarem. Conor nie tylko straci nauczyciela i króla, ale też nazwisko. Jako Conor Finn zostaje osadzony w więzieniu na Małej Saltee. Książka jest podzielona na trzy części - o życiu Broekharta, o życiu Finna i o życiu Lotnika. Wszystkie trzy opowiadają o jednym Conorze. Pisarz przedstawił wspaniałą przygodę o marzeniach, przyjaźni i miłości. Książka jak najbardziej godna polecenia. Eoin Colfer jest też autorem innych powieści: „Nadnaturalista”, „Benny i Omar”, „Benny i Babe” oraz światowej sławy cyklu o Artemisie Fowlu.

 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy - Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty


 

Każdy w dzieciństwie marzył, by polecieć w kosmos. Dzięki książce „Tu jesteśmy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich stało się to możliwe. Rodzice i dzieci razem mogą wybrać się na Marsa! Skorzystają z niej nie tylko młodzi naukowcy - to książka dla dociekliwych dzieci, które uważnie obserwują świat i zadają mnóstwo pytań. A także dla wszystkich marzycieli lubiących patrzeć w gwiazdy. Zwięzłe, przystępne teksty przekazują ogrom wiedzy, którą zawstydzić można niejednego dorosłego. I ciekawostek, o których nie śniło się nawet uczonym. Mizielińscy udowadniają, że czarna z pozoru przestrzeń kosmiczna jest wszechświatem kolorów i kopalnią fascynujących opowieści. Książka raczej nie do czytania od pierwszej do ostatniej strony, lecz do samodzielnego wertowania, poszukiwania, zatrzymywania się na obrazkowych historiach. Kosmos to nie tylko pytanie o życie pozaziemskie, ale i cały szereg doświadczeń oraz wypraw – o nich dzieci dowiedzą się z „Tu jesteśmy” sporo. A przy okazji jeszcze na lekturze skorzysta ich wyobraźnia. Graficznie dopracowana, jak inne książki Mizielińskich - kultowe już „D.O.M.E.K.” i „D.E.S.I.G.N.”

 

Katarzyna Sowula – Dzień Cukierka bez Papierka, czyli Ekozosia sprząta świat


 

Dzień cukierka bez papierka…” Katarzyny Sowuli to sympatyczna propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, w wesoły sposób wprowadza problematykę zanieczyszczenia środowiska i odpowiedzialności za ten stan rzeczy. Mała, cienka, zielona książeczka wyglądem przypomina notes. Całkiem zgrabny, tak samo zgrabnie jest napisana. Bohaterką książki jest Zosia z ulicy Rabarbarowej, która z grupą przyjaciół chciałaby posprzątać cały świat. Ma jednak problem z utrzymaniem porządku we własnym pokoju… Nie z lenistwa, o nie! Po prostu w tym wieku człowiek ma na głowie tyle ważniejszych spraw... Zosia ma 9 lat, bujną fantazję i ulubiony kolor: zielony. Zabawna minipowieść o przygodach przejętej ekologią dziewczynki wywołuje szeroki uśmiech i zachęca do namysłu nad tym, jak każdy z nas może dbać o czystość naszej planety. Pokazuje także, że nie da się zmienić świata, nie zaczynając od siebie. Polecamy!

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 MBP przy ul. Piastowskiej 1