KSIĄŻKI NA WAKACJE !!!

Można je wypożyczyć w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym biblioteki

 

Monika Madejek – Wakacje Kajtka

Ciepła, dowcipna opowieść dla wszystkich bez względu na wiek o tym, jak dorośli i dzieci mogą spełniać swoje marzenia. Autorka pozwala nam zajrzeć do nietuzinkowego i zabawnego świata rezolutnego chłopca o imieniu Kajtek a  dzięki przepisom kulinarnym zamieszczonym na końcu książki, możemy raczyć się smakołykami razem z bohaterami.

Początek wakacji to dla trójki przyjaciół czas, w którym nie ma miejsca na nudę. Kajtek, wiedziony niezrozumiałą siłą, trafia na kurs tańca. Łatwo nie jest, ale jak zawsze może liczyć na babcię. Spokój Adasia burzy wizyta cioci Matyldy ze stadkiem kotów, które mają dziwne upodobania smakowe. Beti jak zwykle rozpiera energia. Jej kurs karate nie wróży dobrze chłopakom z miasteczka. Niespodziewany wyjazd całej trójki na obóz przetrwania przynosi mnóstwo wrażeń.

Inne szczegóły z życia dziesięciolatka Kajtka dowiecie się po przeczytaniu jego drugiego pamiętnika pt. „Zeszyt z aniołami!”.

 

Małgorzata Strękowska-Zaremba – Filipek i wakacje

Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych (zdaniem dorosłych) pomysłów. Nic dziwnego, że nadchodzące wakacje spędzają jego rodzicom sen z powiek.

Ale ani obóz piłkarsko-taneczny, ani składanie mebli z Ikei, ani wyjazd z dziadkiem do sanatorium nie są w stanie sprawić, że Filipek będzie się źle bawił! W końcu każdy pomysł dorosłych na zajęcie mu czasu wolnego można ulepszyć, prawda?

Kipiąca humorem, trochę niepoprawna książka dla wszystkich, którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka.

 

Agnieszka Stelmaszyk  - Skradziona Kolekcja

„Skradziona kolekcja” to jedna z książek cyklu o przygodach Tomusia Orkiszka i jego partnerów z Biura Śledczego – kotki Kici, chomika Euzebiusza i rybki Klotyldy.

W tym tomie poznajemy historię Rudolfa Perkalika, projektanta mody, któremu na chwilę przed pokazem, ktoś wykrada najnowszą kolekcję. Tomuś i jego pomocnicy ruszają do akcji, a podejrzanych jest wielu.
Jest asystentka pana Rudolfa, która lubi sztuczną biżuterię i koraliki, jest krawcowa, pani Ewa, ale także konkurentka projektanta, pani Natalia. Detektywów czeka nie lada wyzwanie. Na szczęście mogą liczyć na pomoc sierżanta Janusza Rychlickiego, który docenia talent Tomusia i chętnie z nim współpracuje.

 

Przemek Corso – Podziemne miasto

„Podziemne Miasto” otwiera nową serię książkową – „Z MUSTANGIEM”. „Nie musisz szukać przygody, ona sama cię znajdzie! A wraz z nią mroczne tajemnice, śmiertelne niebezpieczeństwo i... niezapowiedziane kartkówki”. Takie swoiste motto płynie z książki Przemka Corso, który stworzył tu nietuzinkowego bohatera. Robert Karcz, archeolog, po niebezpiecznym incydencie, który miał miejsce podczas wykopalisk prowadzonych w Egipcie, musi być w trybie natychmiastowym ewakuowany do Polski. Jego siostra Justyna, znana dziennikarka telewizyjna, załatwia mu pracę nauczyciela historii w legnickim gimnazjum. Karcz poznaje tam miejscowych entuzjastów historii miasta i pod ich wpływem sam zaczyna się interesować przeszłością Legnicy. Przynajmniej dopóki pewnego dnia dosłownie nie zapada się pod ziemię...

Kontynuacja przygód Roberta Karcza w książce pt. „Miasto złodziei”. Porywa od pierwszych stron, bo nauczyciel historii nie potrafi żyć spokojnie. To oznacza duże kłopoty i nowe zagadki do rozwikłania.

Aleksander Minkowski – Marta Patton i Złoty Papirus

Powieść detektywistyczna dla młodzieży popularnego polskiego autora Aleksandra Minkowskiego. Są tropicielami złoczyńców - kulturysta Filip, rudowłosy haker Patryk i ich przywódczyni, zielonooka nastolatka Marta Patton, w której obaj się podkochują. Zamiłowanie do niezwykłych przygód każe im tropić groźnych przestępców, badać magiczne zjawiska, rozwiązywać skomplikowane zagadki. Często ocierają się o śmiertelne zagrożenie. Tym razem Marta Patton i jej przyjaciele rozwiązują tajemnicę złotego papirusu.

Kolejne przygody Marty Patton i Tropicieli Złoczyńców znajdziecie w książkach: Marta Patton i Amulet Szczęścia, Marta Patton i kopalnia arcydzieł, Marta Patton i gang Belzebuba, Marta Patton i Kapłanka Miłości, Marta Patton i ostatnia wola Williama Samsona i Marta Patton i Klinika Cudów.

 

Agnieszka Urbańska – Rycerz na karuzeli

Grześ i jego koledzy z podwórka zakładają Bractwo Rycerzy. Odkrywają, że ich sąsiadka, pani Gienia Klopsikiewicz, to najprawdziwsza wróżka, a na poddaszu mieszka czarodziej Patryk Ptak, który robi najpyszniejszą pizzę na świecie. W byciu rycerzami nie przeszkadza im brak prawdziwej zbroi, wystarczy własnoręcznie  wykonana z kartonu i folii aluminiowej. Nie walczy ze smokami, lecz  ze śmiecącym wszędzie panem Klocem, a zamiast na rumaku jeździ na rowerze od dziadka lub… plastikowym wielbłądzie zmieniającym się w żywego dromadera! Mądra i pouczająca opowieść o sile dziecięcej wyobraźni i odkrywaniu tego, co naprawdę ważne.

Ale uwaga! Ta książka jest nie tylko dla chłopaków. Każdy rycerz potrzebuje przecież swojej damy.

 

Martyna Jacewicz – Las pełen tajemnic

Hania, Darek i Ewa wyjeżdżają wraz z ojcem nad jezioro. Darek, osiemnastolatek jest cichym, wrażliwym chłopcem o otwartym sercu, ale potrafiącym zachować zimną krew w trudnych sytuacjach. Ewa natomiast to dziewczyna zapatrzona w siebie i obojętna na sprawy rodziny. Tata decyduje się zorganizować, najmłodszej Hani tajemnicze podchody: we współpracy z Ewą i Darkiem rysuje mapę, zostawia wskazówki i wymyśla zadania. Wówczas dookoła zaczyna dziać się coraz więcej niewyjaśnionych rzeczy. Ginie lalka dziewczynki, z lasu słychać trzask gałęzi, ktoś pali ognisko i w końcu włamuje się do ich domku. Ewidentnie ktoś się wokół nich „kręci". Kiedy jednak przerażenie bierze górę, postanawiają wracać do domu, oprócz Darka, który na własną rękę wyrusza na poszukiwania. Jak się skończy ta tajemnicza historia? Możecie przekonać się sami.

 

Katarzyna Dembska – Mariolka, zwariowana powieść dla nastolatek

Mariolka to typowa nastolatka, która nie cierpi swojego imienia. Na co dzień życie utrudniają jej młodszy brat Lesio, zwany pieszczotliwie gadem, nadinteligent Eryk z fryzurą a la Justin Bieber, którego należy jak najszybciej wyautować, i niejaka Barbie Pustoblond – największy wróg, który skutecznie blokuje Mariolce dostęp do szkolnego ciacha – Kamila. Wystarczy tydzień, by życie bohaterki wywróciło się do góry nogami. Czy Mariolka podbije serce boskiego Kamila? Jaką rolę w całej historii odegrają pies obronny Fus, pan od wf-u i… przyrodni brat wielkiego czeskiego sportowca? Pełna gagów sytuacyjnych, mega śmiesznych perypetii i absurdalnego humoru powieść rozbawi Was do łez!

Kolejne perypetie nastolatki w książce pt. „Mariolka, zwariowanych przygód ciąg dalszy”.

 

Sandy Hall – Musimy coś zmienić

Pełna humoru opowieść o zakochiwaniu się!
Lea i Gabe mają ze sobą wiele wspólnego. Słuchają tej samej muzyki, lubią identyczne jedzenie i mają podobne poczucie humoru. Niestety, oboje są bardzo nieśmiali, a w dodatku Gabe skrywa pewien sekret. Między nimi aż iskrzy, a wszyscy wokół to zauważają. Oni sami nigdy by nie przypuszczali, że tak wiele osób trzyma za nich kciuki. Bariści śledzą rozwój ich znajomości jak serial telewizyjny. Kierowca autobusu opowiada o nich swojej żonie. Kelnerka podstępem sadza ich przy jednym stoliku. Nawet wiewiórka uważa, że byliby idealną parą.

Kiedy Lea i Gabe w końcu zrozumieją, że łączy ich niezwykłe uczucie?
Które z nich zdecyduje się zrobić pierwszy krok?
Czy nie będzie już wtedy za późno?

Sandy Hall – Daj mi odpowiedź

Życiowe rozterki nastolatki, która nie wie jeszcze, co chce robić w życiu i co ma studiować.  Na złość mamie, do czasu podjęcia decyzji i przede wszystkim uniknąć nudnego wakacyjnego stażu, Jane zatrudnia się jako niania w domu Teo – przyjaciela z dzieciństwa i młodzieńczej miłości. Chłopak skrywa bolesną tajemnicę, którą dziewczyna przypadkowo poznaje. Wspólnie spędzony czas zbliża tę dwójkę do siebie bardziej, niż się spodziewali. Tego lata wyjdzie na jaw jeszcze kilka tajemnic…

Yvette Żółtowska-Darska – Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem

Pierwsza biografia Michała Pazdana dla dzieci.

PAZDEK to opowieść o chłopcu, który miał talent i kochał piłkę, ale wcale nie mierzył w piłkarski top. I kiedy inni, teoretycznie zdolniejsi, przepadali gdzieś po drodze, on po prostu robił swoje. To opowieść o wielkiej pasji i pracowitości. O tym, że każdy z nas ma swoją szansę w życiu. Wreszcie o tym, że to silna psychika i konsekwencja, a nie sam talent czynią z nas mistrzów.

Będąc kilkulatkiem, słynął z dobrych manier i spokojnej natury. Mając 19 lat ukończył renomowane liceum w Krakowie i rozpoczął wyższe studia pedagogiczne. Rok później grał w Górniku Zabrze. Dopiero co trafił do Ekstraklasy, w której – mimo sukcesów – nie wróżono mu wielkiej kariery. Dziś jest jej najlepszym obrońcą i jednym z najbardziej lubianych reprezentantów Polski.

Z tej serii : „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”, „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”, „Lewandowski. Wygrane marzenia”, „Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę”, Suarez. Nigdy nie będziesz sam”, „Neymar. Czarodziej futbolu”.

 

Sławomir Hanak – Lipcowe przypadki Agatki

 

 

Jeśli marzysz o poszukiwaniu skarbów i lubisz fascynujące zagadki to koniecznie przeczytaj książkę pt. „Lipcowe przypadki Agatki”. Głowna bohaterka Agata Halata ma już dość szkoły i okropnego Marcina, który ciągle jej dokucza. Gdy nadchodzą upragnione wakacje wyjeżdża z rodzicami nad morze i spotyka tam… nie kogo innego jak nieznośnego kolegę! Dzieciaki zakopują topór wojenny, gdy pewnego dnia w ruinach starego zamku trafiają na butelkę, w której ukryta jest pożółkła kartka z niezrozumiałą treścią. Agata, Marcin i Jola podążają tropem tajemnicy, znajdując kolejne, coraz bardziej skomplikowane wskazówki. W dodatku na drodze staje im intrygująca postać: stary, ponury rybak. Kim jest ten człowiek? Jaką skrywa przeszłość? Znakomitą, trzymającą w napięciu powieść detektywistyczną polecamy wszystkim miłośnikom przygód i dobrej lektury.

 

 

Nick Butterworth – Poszukiwanie skarbu

Dozorca parku Percy, organizuje zabawę w poszukiwaniu skarbu. Wszyscy jego przyjaciele mają podążać szlakiem wskazówek ukrytych w parku. Ten, kto pierwszy dotrze do końca, zdobędzie skarb! Zwierzęta są bardzo przejęte i nie mogą się doczekać rozpoczęcia zabawy...

Inne opowieści  o Percym i jego przyjaciołach zwierzętach w książkach: „Po burzy”, „Wyprawa ratunkowa”, „Przejażdżka z Percym”.

Sylvia Vanden Heede - Felek i Tola i porywacze

                                              

„Felek i Tola i porywacze” to kolejna książka z cyklu o przygodach sympatycznej pary przyjaciół – lisa łakomczucha i rezolutnej zajączki, znanych z tomów: Felek i Tola, Do zobaczenia, Felku i Tolu, Felek i Tola na wyspie. Tym razem Felka i Tolę odwiedzają niespodziewani goście – kuzyn Felka i jego kompan. Niestety, nie mają dobrych zamiarów – planują kradzież. Gdy ich plan się nie powiódł, z braku innego łupu porywają Jo! Liczą na okup i wcale się nie spodziewają, że niesforny malec sprawi im niemały kłopot. Tymczasem Felek, Tola i ich przyjaciele wyruszają na poszukiwanie Jo. Tylko czy on na pewno chce zostać uratowany?

Trzymająca w napięciu, zaskakująca i śmieszna historia kryminalna dla najmłodszych: lis Felek i zajączka Tola na tropie porywaczy.

Rafał Klimczak – Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa

 

Wyobraź sobie, że jesteś kropką, która pewnego dnia wypada z książki wprost do pokoju pełnego niespodzianek i tajemnic.
Ciekawska Kropka z pomocą nowo poznanych pluszowych przyjaciół chce rozwikłać mnóstwo zagadek, bo przecież każdy chciałby wiedzieć, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją, dlaczego niebo jest błękitne i w jaki sposób deszcz dostaje się do chmur. Podczas pierwszego spaceru w parku dowiaduje się też, do czego służą różne zioła i co takiego parzy w pokrzywie.
Rafał Klimczak, autor bestsellerowej serii Nudzimisie, w bardzo przystępny sposób opowiada o zjawiskach przyrodniczych i innych ciekawostkach, a kolorowe ilustracje Ilony Brydak wspaniale dopełniają całości.

 To idealna propozycja dla najbardziej dociekliwych małych odkrywców!

 

Marcin Mortka – Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę

Do Szepczącego Lasu przybywa Strofka, kruczka mieszkająca na Ognistej Wyspie. Strofka opowiada Tappiemu o trzech czarodziejach, którzy opanowali wyspę i uwielbiają płatać złośliwe psikusy. Legenda głosi, że kiedyś wrzucili do wnętrza Wulkanu wielki głaz, a ten zaczął czkać tak uciążliwie, że mieszkańcy wyspy zmienili mu imię na Wulczkan. Tappi, jak zawsze w takiej sytuacji, chce pomóc nieszczęśliwym mieszkańcom wyspy. Szykuje więc Smoczy Łeb do kolejnej wyprawy. Tym razem Chichotek zostaje w Szepczącym Lesie, a jego miejsce u boku Tappiego zajmuje ktoś inny… Kto z wikingiem pojedzie na Ognistą Wyspę? Czy mu się uda poskromić złych czarodziejów? Dowiecie się po przeczytaniu tej książki.