Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 1

Wczoraj 43

Ten tydzień 1

Ten miesiąc 234

Wszystkie 881159

Wielkość czcionki

Bestsellery 2015 roku

 

Grudzień to czas zwyczajowych podsumowań, bilansów oraz oceny wydarzeń kończącego się roku. I właśnie o tegorocznych rankingach najlepiej sprzedających się książek rozmawiano na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.

Mianem bestsellera określa się m.in. wydawnictwo, które niezależnie od swojej wartości, a dzięki różnym czynnikom takim jak np. wyjątkowy temat, aktualnie obowiązujące trendy czy skuteczne działania marketingowe, osiąga w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady. Często o sukcesie danego wydawnictwa decyduje atmosfera skandalu i kontrowersje jakie towarzyszą publikacji, jak to było np. w przypadku „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna. Zdarza się także, że do wzrostu zainteresowania czytelników daną pozycją przyczynia się uznanie krytyków literackich lub zdobycie konkretnej nagrody. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk, tegorocznej laureatki nagrody Nike.

Klubowiczki spodziewają się po bestsellerach pewnych walorów i ponadczasowej treści. Okazuje się jednak, że wspomniane hity książkowe mogą, ale nie muszą takowych przymiotów posiadać. I o ile popularność takich tytułów jak np.: „Co nas nie zabije” Davida Lagercrntza czy „Arena szczurów” Marka Krajewskiego wydała nam się zrozumiała to już niezwykły rozgłos książki pt. „Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana” E.L. James wręcz nas dziwi i zaskakuje. Naszym zdaniem doskonałym, nieprzemijającym bestsellerem są np. „Ptaki ciernistych krzewów” Colleen McCullough.
To już ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 2015 r.. Przed nami długie zimowe wieczory spędzone w towarzystwie dobrych książek, o których będzie można porozmawiać już za rok…