Kulturalnie i globalnie – Czechy

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie rozpoczęła w maju cykl spotkań Kulturalnie i globalnie – biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Tematem pierwszego spotkania byli nasi południowi sąsiedzi, a o Czechach opowiadał młodzieży z Gimnazjum nr 2, Bohdan Janeczek, rodowity Czech mieszkający od kilku lat w naszym kraju.

Ten niezwykle interesujący, inteligentny i bardzo otwarty młody człowiek uczestniczył także w czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK). Nasz gość, człowiek wielu pasji i zainteresowań, zrobił na wszystkich klubowiczkach DKK ogromne wrażenie. Z wykształcenia muzyk, zawodowo obrał inną drogę, zostając m.in. mediatorem kultury. Pan Bohdan, władający przepiękną polszczyzną, już jako nastolatek czytał w oryginale Sienkiewicza, którego poleciła mu babcia - bibliotekarka. Z lekkością i humorem opowiadał o bardzo różnych kwestiach, a klubowiczki miały do niego wiele pytań. Bardzo ciekawiło nas, m.in. spojrzenie rodowitego mieszkańca Czech na bardzo poczytne w Polsce książki Mariusza Szczygła traktujące o naszych południowych sąsiadach i ich niezwykle barwnej kulturze. Bohdan Janeczek potwierdził dużą znajomość czeskich realiów przedstawianych przez Szczygła, stwierdził jednak, że opisywane przykłady, m.in. te dotyczące pochówków są raczej jaskrawymi wyjątkami, a nie społeczną normą. Równie interesującym nas zagadnieniem był powszechny w Czechach ateizm oraz stereotypy o Polakach będące w obiegu wśród Czechów. 

Spotkanie bez wahania uznać można za niezwykle udane. W bardzo miłej atmosferze rozmawiano o wszystkim: o czeskiej literaturze, muzyce, historii, współczesnej polityce, edukacji, kuchni, służbie zdrowia, na stanie dróg kończąc! Mamy nadzieję, że Bohdan Janeczek jeszcze nie raz będzie gościł w naszej bibliotece. Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po czeską literaturę, obejrzenia jednej z wielu genialnych czeskich komedii, a przede wszystkim do podróży po pięknych zakątkach Czech.