Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 29

Wczoraj 69

Ten tydzień 186

Ten miesiąc 29

Wszystkie 889828

Wielkość czcionki

Janusz Głowacki „Good night Dżerzi”

 

28 kwietnia, tradycyjnie już w ostatni czwartek miesiąca, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o współczesnej prozie polskiej, a dokładnie o „Good night Dżerzi” Janusza Głowackiego.

Najnowsza książka Głowackiego niejednego czytelnika poruszy, zaszokuje, a chwilami wręcz zbulwersuje. Narratorem jest Dżanus, którego znamy już z rewelacyjnej, wspomnieniowej książki „Z głowy”, który próbuje napisać scenariusz filmowy  o kontrowersyjnym pisarzu, Jerzym Kosińskim. Głowacki pisze o autorze „Malowanego ptaka” jako o wielkim mistyfikatorze, człowieku o skomplikowanej i mrocznej osobowości, ale daleki jest od jednoznacznych ocen.

Osoby uczestniczące w spotkaniu były zgodne, że Janusz Głowacki w swojej najnowszej książce budzi demony. Tragiczna historia życia i śmierci Jerzego Kosińskiego, obraz perwersyjnego życia nowojorskich elit  sprawiają, że lektura „Good night Dżerzi” momentami bywa  przygnębiającym doświadczeniem. W naszym subiektywnym  odczuciu jest nazbyt dosadna, pełna brzydoty i okrucieństwa .

Uczestnikom dziękujemy za ciekawą dyskusję. Wszystkich zachęcam do przeczytania lub wysłuchania (audiobook z Krzysztofem Globiszem w roli lektora ), a przede wszystkim do  własnej oceny najnowszej książki Janusza Głowackiego.

A już za miesiąc  kolejna rozmowa o książkach. Spotkamy się 26 maja -  wyjątkowa data i wyjątkowy temat - Smaki naszego dzieciństwa. Mowa będzie o kuchni staropolskiej, odkurzymy przepisy m.in. genialnej Lucyny Ćwierczakiewiczowej, ale także porozmawiamy  o naszych rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, recepturach.

Serdecznie zapraszamy !


fot. Urszula Ubych