Małe cuda Cheryl Strayed i Czas tęsknoty Adriana Grzegorzewskiego - książki warte uwagi

 

24 kwietnia 2014 r. odbyło się spotkanie bielawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), na którym omawiano Małe cuda Cheryl StrayedCzas tęsknoty Adriana Grzegorzewskiego.

W 2014 roku ukazała się najnowsza książka Cheryl Strayed pt. Małe cuda, która została niezwykle ciepło przyjęta przez wydawców i czytelników. Sukcesem okazała się również wcześniejsza powieść pisarki - Dzika droga. Małe cuda to zapis korespondencji autorki z czytelnikami prowadzonej w rubryce internetowego pisma literackiego. Dział kierowany przez Cheryl zaskarbił sobie rzeszę sympatyków, ponieważ rzeczywistość bywa brutalna, życie potrafi ciężko doświadczyć, a koleje ludzkich losów bywają kręte. „Przyjaciółka”, bo tak podpisywała się Cheryl Stayed, wspierała i dawała nadzieję swoim czytelnikom, gdy w ich życiu pojawiały się zawirowania. Ludzie zwracali się do niej, bo czuli z jej strony szczere zrozumienie i współczucie. „Przyjaciółka” z wielką mądrością i rozwagą odpisywała na każdy list. Nie była psychologiem ani terapeutką, a jej wyjątkowość wynikała z ogromnej empatii oraz własnego bagażu doświadczeń. Życie nie oszczędzało Cheryl, doświadczyła wiele złego. Jako dziecko była molestowana, przeżyła też śmierć matki - sama musiała uporać się z wieloma demonami. Małe cuda to książka mądra i wartościowa, ale też trudna, wywołująca wiele emocji i zmuszająca do myślenia. Nie jest to typowy poradnik, a raczej skarbnica dobrych wskazówek, jak żyć i pokonywać przeciwności losu. Zebrane w książce prawdziwe historie ludzi pogubionych i doświadczonych przez los oraz do bólu szczere rady, jak uporać się z cierpieniem, stratą, prozą życia, mogą dać siłę innym ludziom znajdującym się w podobnej sytuacji. Książka Cheryl Strayed może okazać się także bardzo pomocna dla tych, którzy mają trudności w relacjach z osobami dotkniętymi życiową tragedią. Gdy nie chcemy być obojętni, a słowa pocieszenia wydają się pustymi frazesami – „Przyjaciółka” radzi, by cierpliwie być, trwać i wspierać.

Żyjemy w trudnych czasach, a świat jest pełen zagubionych ludzi zadających sobie pytanie o głębszy sens egzystencji - Cheryl Stayed odpowiada, że zawsze chodzi o nasze życie i o to, by wziąć za nie odpowiedzialność. Czytając Małe cuda czytelnik funduje sobie silne emocje, ponieważ książka głęboko porusza, a momentami wręcz przygnębia.

DKK działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie poleca tę pozycję wszystkim wrażliwym czytelnikom.

Czas tęsknoty to debiut literacki, pochodzącego z Dolnego Śląska, Adriana Grzegorzewskiego. Miłość do Kresów, z których pochodzili rodzice pisarza oraz jego dogłębne zainteresowanie literaturą i historią przełożyły się na fabułę powieści. Zawiłe, wojenne losy całego narodu położyły się cieniem na dzieje rodziny pisarza.

Czas tęsknoty Adriana Grzegorzewskiego to opowieść o miłości. Nie tylko między bohaterami literackimi, ale głównie do Kresów, tej nie zawsze pamiętanej krainy przedwojennej Polski. Autor sugestywnie przybliża sielski obraz pogranicza, na który kontrastem nakładają się niełatwe stosunki polsko-ukraińskie. Rzeź wołyńska, walki partyzantów, organizacja nacjonalistyczna OUN – oto tło dla niezwykłej miłości Polaka do Ukrainki. Przez recenzentów utwór porównywany jest do serialu „Czas honoru”, nam -czytelniczkom klubu - kojarzy się z powieściami Sienkiewicza, co tylko może dowodzić, że każdy odnajdzie w tej książce coś dla siebie: fakty historyczne, romans, nostalgiczne wspomnienie dawnej ojczyzny, czy podobieństwo do losów swojej rodziny.

Tematem majowego spotkania DKK (29.05.2014) będzie tragiczna historia Bronisławy Wajs, romskiej poetki - słynnej Papuszy, odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i Juliana Tuwima.