Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 30

Wczoraj 69

Ten tydzień 280

Ten miesiąc 188

Wszystkie 893371

Wielkość czcionki

Wspomnienia o Gabrieli Kownackiej

28 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), na którym wspominano wybitną aktorkę teatralną i telewizyjną, znaną szerszej widowni z roli Anki Kwiatkowskiej z serialu Rodzina zastępcza - Gabrielę Kownacką.

Urodziła się we Wrocławiu w 1952 r. W roku 1975 zdobyła dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i dostała angaż do Teatru Kwadrat w Warszawie. Przez wiele lat związana z Teatrem Współczesnym i Teatrem Studio w Warszawie, a od 1999 roku była aktorką Teatru Narodowego. 30 listopada 2010 r. przegrała walkę z chorobą nowotworową.

O życiu prywatnym Gabrieli Kownackiej wiemy niewiele, oprócz znanych faktów jak dziesięcioletni związek z Waldemarem Kownackim i narodzinach syna Franciszka w 1983 r. Aktorka nigdy nie była bohaterką kolorowej prasy, bardzo świadomie dobierała sobie przyjaciół i nieliczne grono znajomych. Prywatności aktorki nie naruszył także Roman Dziewoński, autor książki Gabriela GABI Kownacka, która ukazała się w grudniu 2012 r., w dwa lata po śmierci aktorki. Autor biografii rozmawiał z przyjaciółmi aktorki, a czytelnikowi zostały ukazane kulisy świata teatru. Zdaniem klubowiczek książka jest niezwykle ciepła, lecz nie pozwala poznać bliżej sylwetki tej jakże lubianej aktorki. Może intencją autora było podkreślenie tajemniczości aktorki? Ocenę pozastawiamy czytelnikom.

Na spotkaniu wspominano także sylwetki innych wielkich pisarek: Doris Lessing i Joanny Chmielewskiej, które niestety odeszły tej jesieni. Zmarły w pięknym wieku pozostawiając wiernym czytelnikom ogromny dorobek.