Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 7

Wczoraj 62

Ten tydzień 166

Ten miesiąc 69

Wszystkie 885460

Wielkość czcionki

Toskania i Prowansja w literaturze

 

Mimo, że za oknami wiosna stawia dopiero pierwsze kroki, to na ostatnim spotkaniu bielawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki atmosfera była prawdziwie wakacyjna. 31 marca spotkałyśmy się, by porozmawiać o książkach opisujących życie w malowniczej Toskanii i Prowansji.

Toskania to piękna, pełna zabytków włoska prowincja ze stolicą we Florencji. Charakteryzuje się ona regionalną kuchnią i wybornym winem. Natomiast Prowansja to pełna walorów turystycznych kraina historyczna we Francji, położona nad Morzem Śródziemnym, z takimi miastami jak Marsylia, Tulon, Nicea czy Cannes. Pierwsze skojarzenie z tym regionem to zapierające dech opisy malowniczych pól lawendy.

Powstało wiele książek przybliżających czytelnikom te piękne zakątki. Można znaleźć w nich opisy miejsc, które warto zobaczyć, przepisy na potrawy, które trzeba wypróbować. My wykorzystałyśmy takie utwory jak: „Pod słońcem Toskanii” i „Bella Toskania” Frances Mayes, „Dziennik Toskański” Tessy Capponi-Borawskiej, „Tysiąc dni w Toskanii” Marleny de Blasi, „Extra Virgin” Annie Hawes, „Toskania dzień po dniu” Małgorzaty Matyjaszczyk. Piękno Prowansji poznawałyśmy dzięki opisom brytyjskiego pisarza, Petera Mayle’a autora wielu książek o tym regionie, m .in. „Prowansja od A do Z” czy „Rok w Prowansji”.

Co nas tak bardzo urzeka w tych zakątkach?… na pewno łagodny klimat, bogactwo smaków i aromatów, i to przeświadczenie, że tam czas płynie wolniej.

Ostatnie spotkanie DKK było wyjątkowe i miało iście włoską oprawę (pizza bardzo nam smakowała). Wszystkim osobom uczestniczącym w spotkaniu ogromnie dziękujemy .

Już za miesiąc kolejne spotkanie, którego tematem będzie najnowsza książka znanego w świecie polskiego dramaturga i skandalisty Janusza Głowackiego „Good night Dżerzi”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

Od lewej: Izabela Fiedler, Urszula Bielak, Maria Siewruk, Anna Kot, Barbara Popiuk, Anna Mroczek, Małgorzata Greiner, Elżbieta Błachut

 

Od lewej: Urszula Ubych, Urszula Bielak, Maria Siewruk, Anna Kot, Barbara Popiuk, Anna Mroczek

 

Książki przeczytane, pizza zjedzona

 

***