Podhale nasze ukochane

Na ostatnim październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK) rozmawiano o fantastycznej książce znanych dziennikarek: ceperki - Pauliny Młynarskiej oraz rodowitej góralki - Beaty Sabały-Zielińskiej pt. Zakopane odkopane. Tematem przewodnim dyskusji była kultura Podhala.

Książka Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska nie jest typowym przewodnikiem, choć znajdziemy tu wiele praktycznych informacji, m.in.: o noclegach, trasach, parkingach i miejscach, które koniecznie trzeba zobaczyć. To prawdziwy niezbędnik każdego turysty, który dowie się, czego zdecydowanie wystrzegać się na Krupówkach, pozna pokrótce historię Zakopanego, przyswoi sobie nazwiska ważnych dla miasta ludzi z doktorem Tytusem Chałubińskim na czele.

Autorkom udało się także przybliżyć czytelnikom niepowtarzalną atmosferę Zakopanego. Z wielką sympatią przedstawiły górali, ludzi twardych, przywiązanych do tradycji, wiary i ziemi. Podhale było inspiracją dla wielu poetów, pisarzy i artystów. Jak pisze Rafał Malczewski: „Zakopane zawsze miało szczęście do artystów, uczonych i wariatów…”. O mieście ukazało się wiele publikacji. Zdaniem klubowiczek szczególnie warte uwagi są: Od cepra do wariata. Felietony zakopiańskie wspomnianego już Rafała Malczewskiego, Legendowe postacie zakopiańskie Ferdynanda Hoesicka oraz Zakopane. Przewodnik historyczny Lidii Długołęckiej i Macieja Pinkwarta. Książkę Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały-Zielińskiej czyta się jednym tchem. Klubowiczkom Zakopane odkopane podobało się bardzo, a liczne ciekawostki, wyraziste postacie, osobiste anegdoty i przepiękne zdjęcia na długo zostaną w pamięci. Gorąco polecamy.

Jesienna aura sprzyja refleksji i melancholii. Na listopadowym spotkaniu DKK będziemy wspominać Gabrielę Kownacką.