Trochę historii…

Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książk (DKK) i rozmawiamy o różnorodnych książkach, dzięki którym poznajemy świat innych ludzi, ich tradycje oraz kulturę. W grudniu ubiegłego roku, omawiając książki Mariusza Szczygła, poruszyło nas odmienne traktowanie przez Czechów religii, wiary oraz śmierci. Kwestia odmienności w podejściu do religii przez nas i inne nacje wydała nam się bardzo interesująca i warta refleksji. I tak zrodził się pomysł, by przyjrzeć się naszej społeczności i jej wielokulturowości.

31 maja 2012 r. klubowiczki udały się do dzierżoniowskiej synagogi i na cmentarz żydowski. Synagoga w Dzierżoniowie, która została zbudowana w 1875 r., jest nietypową bożnicą, bowiem sala modlitewna znajduje się na piętrze, a nie na dole jak w innych synagogach. Miasto, które wydało pozwolenie na budowę synagogi, postawiło warunek, żeby wejście do niej było od strony ulicy, a w tradycji żydowskiej główna część synagogi, czyli święta szafa (miejsce na zwoje Tory), musi być też od wschodniej strony. Dlatego znaleziono kompromis – salę modlitewną przeniesiono na piętro. Takimi m.in. ciekawymi historiami raczyła nas Anna Grużlewska, która wraz z Dorin i Rafaelem Blau gościnnie przyjęli nas w synagodze. Dzięki uprzejmości państwa Blau miałyśmy możliwość poznania tego wyjątkowego miejsca i obcowania z kulturą żydowską. Pan Blau pochodzi z Dzierżoniowa, z którego, jako dziecko, wraz z rodzicami wyjechał do Izraela. W 2004 r. założył Fundację Beiteinu Chaj, której celem było ocalenie dzierżoniowskiej synagogi od całkowitego zniszczenia i stworzenia tam miejsca zarówno kultu jak i centrum edukacyjno-kulturalnego służącego całej lokalnej społeczności. Państwo Blau są ogromnie zaangażowani w ten projekt, a Dzierżoniów stał się już ich drugim domem. Dzięki nim synagoga stała się również miejscem, które uczy tolerancji oraz poszanowania dla innej kultury.

Dzierżoniowski cmentarz żydowski, który był kolejnym punktem naszej wycieczki, powstał w 1826 r. i nadal jest cmentarzem czynnym, czyli takim, gdzie dalej dokonuje się pochówku zmarłych. Anna Grużlewska niezwykle interesująco i z wielką pasją opowiadała o tej jednej z czterech czynnych nekropolii żydowskich na Dolnym Śląsku, które nie uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej. Pokazywała nam najciekawsze nagrobki zwane macewami, pochodzące z II poł. XIX w., i opowiadała o ludziach tam spoczywających. Cmentarz, który według tradycji żydowskiej jest nienaruszalny, którego nie wolno zniszczyć ani nawet podnieść leżącego nagrobka, zrobił na nas ogromne wrażenie. Anna Grużlewska, która opowiadała o historii dzierżoniowskich Żydów, barwnie przybliżyła nam dzieje obiektów i losy ludzi. Miałyśmy mnóstwo pytań, m.in. dotyczących świąt i obrzędów żydowskich, ale pozostał nam duży niedosyt. Ogromnie dziękujemy naszym przewodnikom.

A już za miesiąc, 28 czerwca, tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, kolejne spotkanie DKK - tym razem wraz z Szymonem Hołownią przyjrzymy się kondycji wiary Polaków we współczesnym świecie.

Od lewej: Anna Mroczek, Anna Grużlewska, Elżbieta Błachuta, Urszula Bielak, Urszula Ubych, Anna Kot, Dorin Blau,

Maria Siewruk

Od prawej: Anna Grużlewska, Elżbieta Błachut, Urszula Ubych, Anna Kot, Anna Mroczek, Maria Siewruk, Urszula Bielak

Anna Grużlewska oprowadza klubowiczki po cmentarzu