Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 36

Wczoraj 61

Ten tydzień 97

Ten miesiąc 339

Wszystkie 885730

Wielkość czcionki

Pamiętajmy o Osieckiej


W 2012 r. przypada 15. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Właśnie dlatego kwietniowe (26.04.12) spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK) poświęcono wspomnieniom tej wyjątkowej i niezapomnianej autorki.

Wybitna poetka i pisarka (m.in. „Szpetni czterdziestoletni”, „Rozmowy w tańcu”, „Galeria potworów”) w naszej pamięci pozostanie przede wszystkim jako genialna autorka tekstów. Pozostawiła po sobie ponad dwa tysiące piosenek. Któż nie pamięta „Małgośki”, „Polskiej Madonny”, ”Niech żyje bal”, „Piosenki o okularnikach” i wielu, wielu innych. Osiecka współpracowała z najlepszymi, m.in. z: Katarzyną Gärtner, Sewerynem Krajewskim, Magdą Umer i Marylą Rodowicz. Sukces zawodowy niestety nie przełożył się na życie osobiste. Trudne relacje z mężczyznami, skomplikowany związek z córką, a przede wszystkim choroba alkoholowa, z którą się zmagała, kładły się cieniem na prywatnym życiu wrażliwej Agnieszki Osieckiej.

Poetka pozostawiła po sobie jakże cenną spuściznę, którą zajmuje się założona przez jej córkę, Agatę Passent, Fundacja Okularnicy. Teksty Agnieszki Osieckiej, tak mądre i ponadczasowe, będą cieszyły kolejne pokolenia.

Ostatnie spotkanie, jak zawsze, upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a wyjątkowym akcentem były życzenia urodzinowe dla jednej z klubowiczek. Już za miesiąc (31.05.12) kolejne spotkanie DKK, tym razem planujemy zwiedzanie dzierżoniowskiego Cmentarza Żydowskiego.     

Zapraszamy!

 

Od lewej: Elżbieta Błachut, Maria Siewruk, Izabela Fiedler, jubilatka Małgorzata Greiner, Urszula Ubych, Anna Mroczek, Anna Kot