Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 15

Wczoraj 54

Ten tydzień 212

Ten miesiąc 1465

Wszystkie 891264

Wielkość czcionki

Hubert Klimko-Dobrzaniecki po raz drugi.

Michał Witkowski po raz pierwszy… lecz nie ostatni.


Tematem lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK) była współczesna proza polska. Klubowicze wymienili się wrażeniami z lektury najnowszej powieści Huberta Klimko-Dobrzanieckiego „Bornholm, Bornholm”. Rozmawiano także o kontrowersyjnych książkach młodego i uznanego pisarza - Michała Witkowskiego.

Twórczość Huberta Klimko-Dobrzanieckiego jest nam dobrze znana. To właśnie autorowi Stacji Bielawa Zachodnia poświęcone było pierwsze spotkanie bielawskiego DKK w listopadzie  2009 r. Ostatnia jego książka Bornholm, Bornholm została wysoko oceniona zarówno przez krytykę, jak i czytelników. Powieść opowiada dwie na pozór odrębne historie. Bohater pierwszej, Horst Bartlik, to przytłoczony swoim nudnym życiem nauczyciel biologii. Drugi bohater to młody mężczyzna, który czuwa przy szpitalnym łóżku pogrążonej w śpiączce matki. Opowiada jej o swoim nieudanym życiu, za które ją obwinia. Co łączy oba wątki? Zachęcam wszystkich do przeczytania najnowszej książki Klimko-Dobrzanieckiego, chociaż rozczaruję wszystkich szukających sensacyjnych informacji o naszym mieście. Tym razem nie znajdziemy żadnej wzmianki o Bielawie. Klubowiczom powieść na ogół się podobała, a autor wydał nam się bardziej dojrzały.  Klimko-Dobrzaniecki mistrzowsko opisuje skomplikowane relacje międzyludzkie, jednak przedstawiany przez niego obraz toksycznych i zaborczych kobiet staje się nazbyt przewidywalny.

Na spotkaniu rozmawiano także  o Michale Witkowskim. Inteligentne książki tego autora zaskakują i szokują. Niewątpliwie wywierają ogromne wrażenie i nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Najgłośniejsza z jego książek, Lubiewo, porusza budzący wiele emocji temat homoseksualizmu w Polsce. Zachęcam do sięgnięcia po wspomniane już Lubiewo, Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej, Margot czy Drwala. Tym bardziej, że przed nami wyjątkowa możliwość poznania samego autora, który już 15 marca 2012 r.  będzie gościł w naszej bibliotece!

A już za miesiąc (29 marca 2012 r.) kolejne spotkanie DKK. Tym razem mowa będzie o wyjątkowej kobiecie, której wspomnienia wywołały istną burzę czyli Danuta Wałęsa i jej Marzenia i tajemnice.
Zapraszamy!!!

Od lewej: Anna Mroczek, Małgorzata Greiner, Urszula Bielak, Izabela Fiedler, Urszula Ubych,

Elżbieta Błachut, Anna Kot, Barbara Popiuk