Kazuo Ishiguro, o którym rozmawiałyśmy podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, to wybitny brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Ten uznany i nagradzany autor jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W wywiadach podkreśla, że takie uznanie było dla niego dużym zaskoczeniem. Z humorem mówi sam o sobie, że jest zbyt młody na Nobla.

Kazuo Ishiguro jest autorem powieści: „Pejzaż w kolorze sepii”, „Malarz świata ułudy”, „Okruchy dnia „Niepocieszony”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Nie opuszczaj mnie” oraz ,,Pogrzebany olbrzym”. Podczas spotkania rozmawiałyśmy przede wszystkim o powieści pt. „Okruchy dnia”. Zarówno książka jak i jej ekranizacja z 1993 roku wywarła na nas duże wrażenie. Film, z wybitną kreacją Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson spotkał się z niezwykle przychylną opinią zarówno krytyków jak i publiczności. Sukces adaptacji trzeciej powieści Kazuo Ishiguro miał też duży wpływ na sukces samej książki i jej autora.

Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, którego całe życie podporządkowane jest pracy. Lojalność, dążenie do perfekcji, bezgraniczne oddanie pracodawcy, wręcz służalczość wobec niego, czynią tę postać wyjątkowo tragiczną. Podczas symbolicznej podróży bohater dokonuje gorzkiego bilansu swojego życia i uświadamia sobie, że bezpowrotnie utracił wszystko co ważne, a jego życie było dotychczas jedynie wegetacją. To doskonała powieść psychologiczna o podporządkowaniu jednostki, a zarazem wnikliwy obraz angielskiego społeczeństwa pierwszej połowy XX w.

Kazuo Ishiguro to pisarz światowego formatu, po twórczość którego niewątpliwie warto sięgnąć.