Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 11

Wczoraj 62

Ten tydzień 293

Ten miesiąc 1376

Wszystkie 897970

Wielkość czcionki

Poruszające doniesienia medialne z akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wstrząsające informacje o tragicznej śmierci polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza wciąż jeszcze tkwią w naszej pamięci. Wydarzenia takie jak te zawsze wywołują wiele kontrowersji, a góry przez wiele dni pozostają na ustach setek osób.

We wrześniu rozmawiałyśmy o książce Mariusza Sepioło pt.,, Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”. Autor porusza wywołujący wiele emocji temat jakim jest himalaizm kobiecy. Opisuje spektakularne osiągnięcia Polek, które wpisały się na karty światowego himalaizmu. Z książki można także dowiedzieć się o niezwykle trudnych zmaganiach himalaistek z własnymi słabościami oraz poznać historię ich walki o swoją pozycję w zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Ich miłość do gór okupiona była zwykle wieloma bardzo trudnymi osobistymi wyborami. Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Halina Kruger-Syrokomska, Kinga Baranowska i inne bohaterki Mariusza Sepioło to postacie wyjątkowe, silne, odważne, zdeterminowane i oddane swojej pasji.

,,Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” przybliżają sylwetki niezwykłych kobiet, które za swoją pasję nierzadko musiały zapłacić bardzo wysoką cenę. To zdecydowanie pozycja warta polecenia. Z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom gór.