Krystyna Janda

Krystyna Janda, o której rozmawiałyśmy podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, to postać wyjątkowa, charakterystyczna i niewątpliwie charyzmatyczna. Uznana aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, felietonistka - z dużym sukcesem łączy wiele życiowych ról.

Krystyna Janda stworzyła wiele wybitnych i niezapomnianych kreacji. Debiutowała na szklanym ekranie rolą Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. Grała m.in. u Ryszarda Bugajskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Radosława Piwowarskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych największych polskich reżyserów. Przez wiele lat była aktorką warszawskiego Teatru Powszechnego. Jest właścicielką i dyrektorem artystycznym pierwszego prywatnego teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.

Krystyna Janda jest również niezwykle zaangażowana w sprawy społeczne, a jej błyskotliwe i bezkompromisowe felietony odnoszą się do ważnych bieżących spraw i otaczającej nas rzeczywistości. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o ponadczasowych rolach Krystyny Jandy i jej charakterystycznej ekspresji. Ogromnie ujęło nas podejście artystki i pomoc jaką otacza starszych, nieco już zapomnianych, aktorów, których zaprasza do reżyserowanych przez siebie spektakli. Niezwykle ciepło Krystyna Janda pisze i mówi między innymi o radościach i trudach macierzyństwa i przywiązaniu do swoich zwierzaków. W bardzo przejmujący sposób pisze także o trudach radzenia sobie z codziennością po odejściu ukochanej osoby.

Krystyna Janda to niewątpliwie ikona…i wzór dla wielu kobiet.