Dyskusyjny Klub Książki na „Ławeczce Zaczytanych”

Tematem ostatniego przedwakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki były publikacje poświęcone naszemu regionowi. „Ławeczka Zaczytanych”, znajdująca się na terenie Bielawskiego Jeziora, wydała się nam najbardziej odpowiednim miejscem do takiej rozmowy.

Powstało wiele opracowań dotyczących m.in. historii, przyrody, walorów turystycznych Dolnego Śląska, itp. – w tym również Bielawy. Nieoceniony wkład w pracę nad uporządkowaniem źródeł dotyczących historii naszego miasta ma pan Krzysztof Pludro, autor i redaktor wielu publikacji regionalnych. Te najbardziej znane to m.in. „Kroniki Bielawy”, ,,Legendy Gór Sowich” , ,,Bielawskiej bawełny blaski i cienie”. Również nasza Miejska Biblioteka Publiczna poprzez swe wydawnictwa cykliczne – rocznik „Bibliotheca Bielaviana” i „Sudecka poezja i proza” – dokumentuje i utrwala wiedzę o wydarzeniach z życia miasta oraz promuje lokalnych twórców.

Każda z nas doskonale zna publikacje Krzysztofa Pludro, Tadeusza Łazowskiego, Rafała Brzezińskiego i innych autorów piszących o Bielawie. Nieobce jest nam także „Krosno” – czasopismo przez wiele lat związane z nieistniejącym już ZPB „Bielbaw”, nieustannie pozostające niezwykle cennym źródłem wiedzy o wydarzeniach z minionych lat. Zauważyłyśmy także, że brakuje Bielawie wszechstronnego przewodnika po lokalnych zabytkach, który z pewnością znalazłby wielu czytelników wśród współmieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto.

Przed nami wakacje, życzymy wszystkim samych słonecznych dni i wielu długich „zaczytanych” chwil.