Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 53

Wczoraj 50

Ten tydzień 262

Ten miesiąc 1664

Wszystkie 884005

Wielkość czcionki

Wspomnienia o Andrzeju Wajdzie

 

Na pierwszym w 2017 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano o życiu i twórczości wybitnego polskiego reżysera filmowego i teatralnego – Andrzeja Wajdy.

Uważany za autorytet dla wielu pokoleń filmowców, Andrzej Wajda zajmuje szczególne miejsce w historii polskiej i światowej kinematografii. W bogatym dorobku reżysera znajduje się wiele wybitnych i niezapomnianych dzieł. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu filmy „Kanał” oraz „Popiół i diament”. Reżyser z dużym sukcesem przenosił na ekran wielkie dzieła literackie, takie jak „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka” i „Pan Tadeusz”. W swoich obrazach Andrzeja Wajdy opowiadał o kwestiach ważnych dla Polaków, a jego filmy były także swoistą próbą rozliczenia się z trudną i bolesną historią naszego kraju. Wymienić tu warto choćby „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” czy szczególnie ważny i niezwykle osobisty dla reżysera film „Katyń”.

Za swój nieoceniony wkład dla rozwoju światowego kina Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany, a w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W styczniu miała miejsce polska premiera filmu „Powidoki”- ostatniej produkcji w dorobku zmarłego 9 października 2016 roku reżysera.