Jacek Dehnel „Lala”

W kameralnej atmosferze przebiegło kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiałyśmy o wyjątkowej powieści Jacka Dehnela pt. „Lala”.

Tytułową „Lalą” jest babcia autora, Helena Bieniecka, kobieta niezwykła, która zwykła mówić o sobie, że „zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia”. Bohaterka, wyprzedzająca swoją epokę, snuje niezwykle barwną opowieść o swoim życiu, wielokulturowej rodzinie i minionych jakże burzliwych czasach. Pełna zabawnych anegdot historia przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami minionego stulecia, a narracja seniorki rodu przeplata się z narracją wnuka.

„Lala” to niezwykła saga, powieść nie tylko o budowaniu własnej tożsamości, ale także o przemijaniu i odchodzeniu. „Lala” jest powieścią niezwykle dojrzałą, styl i kultura języka robią jeszcze większe wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę młody wiek autora.

Pokot

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o głośnym filmie Agnieszki Holland i Kasi Adamik pt. „Pokot”. Produkcja, która wywołała wiele kontrowersji powstała w 2017 roku i oparta została na motywach powieści Olgi Tokarczuk zatytułowanej „Prowadź swój pług przez kości umarłych” z 2009 roku.

„Pokot” to dramat z mrocznym wątkiem kryminalnym rozgrywający się w małej osadzie na skraju Kotliny Kłodzkiej. Zamkniętą społecznością, podporządkowaną lokalnemu układowi, wstrząsa seria morderstw, których ofiarami padają lokalni kłusownicy i myśliwi. Uwikłana w te wydarzenia zostaje główna, nieco ekscentryczna, bohaterka filmu, Janina Duszejko. Emerytowana inżynierka, która uczy w wiejskiej szkole dzieci języka angielskiego, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami, rozpoczyna własne śledztwo…

Obraz wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland wywołał niewątpliwie wiele skrajnych emocji. „Pokot”, pokazywany i nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach, spotkał się także z falą ostrej krytyki.Naszym zdaniem „Pokot” to mocny i złożony film o ludzkiej wrażliwości, potępiający przede wszystkim okrucieństwo wobec zwierząt, zło i nieprawość. Na szczególną uwagę zasługuje wybitna kreacja Agnieszki Mandat wcielającej się w rolę Janiny Duszejko oraz niezwykłe, klimatyczne zdjęcia bliskich nam Sudetów.

Dwanaście srok za ogon

Stanisław Łubieński, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki jest absolwentem kulturoznawstwa oraz ukrainistyki, pisarzem i publicystą. Na rynku wydawniczym debiutował w 2012 roku biografią zatytułowaną „Pirat stepowy”, w której opisuje życie legendarnego ukraińskiego rewolucjonisty Nestora Machno. Jego kolejna książka – „Dwanaście srok za ogon” – odzwierciedla z kolei wielką ornitologiczną fascynację autora.

„Dwanaście srok za ogon” to książka wyjątkowa. Jest to zarówno reportaż jak i piękna gawęda o świecie, który choć istnieje w zasięgu wzroku, bywa niestety przez wielu niezauważany. Ten niezwykle fascynujący zapis obserwacji życia ptaków, ale także liczne dygresje i nawiązania autora do literatury, sztuki czy filmu urzekły ogromnie wszystkie uczestniczki spotkania. Autor sprowokował nas również do dyskusji o postępującej degradacji przyrody oraz inwazyjnej postawie człowieka wobec środowiska naturalnego.

Książce „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego w 2017 przyznano nagrodę publiczności Nike. Stanisław Łubieński jest z pewnością wielkim pasjonatem i orędownikiem ptaków, ale przede wszystkim jest ich zagorzałym obrońcą. Pozycja niewątpliwie godna polecenia.

Wspomnienie o Zbigniewie Cybulskim

W 2017 roku obchodzona była 90. rocznica urodzin oraz 50. rocznica tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Ten wybitny, związany z Dzierżoniowem aktor, odtwórca wielu niezapomnianych ról, wyrazisty i barwny przedstawiciel polskiej kinematografii, nierzadko nazywany był polskim Jamesem Deanem.

Zbigniew Cybulski spędził w Dzierżoniowie dwa lata. Był absolwentem tamtejszego gimnazjum (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego). Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Dzierżoniowa opowiadała właśnie między innymi o związkach tego wybitnego polskiego aktora z miastem. Tę niezwykle interesującą ekspozycję zatytułowaną: „Zbigniew Cybulski – życie i gra. Opowieść o legendzie polskiego kina” podziwiały wspólnie członkinie bielawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Wystawa, którą można było oglądać do końca stycznia 2018 r., była wyjątkowa okazją do zobaczenia pamiątek z życia tego młodego dzierżoniowianina, ucznia i harcerza, wielkiego artysty.

Eduardo Mendoza

Ostatnie w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było twórczości Eduarda Mendozy - cenionego hiszpańskiego pisarza, związanego blisko z Barceloną.

Eduardo Mendoza jest autorem wielu powieści,  w tym  oryginalnego cyklu o fryzjerze damskim, którego perypetie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, „Oliwkowy labirynt”, „Przygoda fryzjera damskiego”, „Awantura o pieniądze albo życie” i „Tajemnica zaginionej ślicznotki” -  to swoisty pastisz kryminału i niekończąca się komedia pomyłek opowiadająca o przygodach osobliwego detektywa-amatora. Eduardo Mendoza jest pisarzem ze wszech miar unikalnym. Absurd, ironia, wyraziste, nierzadko przerysowane, postacie, a przede wszystkim specyficzny humor są dla tego pisarza niezwykle charakterystyczne. Jest on niewątpliwie interesującym i niebanalnym przedstawicielem współczesnej prozy hiszpańskiej. Klubowiczki gorąco polecają zapoznać się z jego twórczością.